Yerli, yabancı filmler kritikleri…

Drakula: Başlangıç – (Dracula Untold)

dracula-untoldDrakula Başlangıç, kendi sınıfında seyredeceğiniz en vasat filmlerden biri. Filmin başından sonuna kadar mesaj verilmeye çalışılıyor. Hemen söyleyeyim, sadece grafik ve ışık yönünden oldukça başarılı bir film. Film bir tarih filmi ya da belgesel değil, fakat tarihte önemli roller üstlenmiş figürleri baş rolde tutan bir film. Bu nedenle tarihsel verileri doğruya yakın şekilde kullanılması gerektiğine inanıyorum.

Sinemada, tarihsel kesitleri gerçeklik platformuna oturturken çok dikkat edip tarafsız şekilde, danışmanlar eşliğinde hareket etmek gerekiyor diye düşünüyorum. Drakula Başlangıç filminde de (orijinal seslendirme de Türk denmekte) senaryo Osmanlı üstünden yapılandırılmakta. Bu perspektiften bakıldığında, milliyetçi duyguları bir yana bırakıp izlendiğinde filmde bir sürü tarihsel hatalar mevcut. Hatta şeytanla anlaşma yapmış olan Drakula, filmin sonunda oğlunu kurtarması için rahibe teslim ediyor ki bu noktada zaten yapacak bir şeyiniz yok, filmin sonuna geliyorsunuz…

Bildiğimiz Kazıklı Voyvoda (3. Vlad) ki eskiden Osmanlı tarafından devşirilmiş ve sonra kendi topraklarına dönmüştür. Artık prenstir ve Osmanlı’nın devşirme politakası devam etmektedir. Osmanlı (filmde sürekli Türk denmektedir) yine kapıya dayanmış ve oğlunu istmektedir. Vlad babasının kendisine yaptığını oğluna yapmamak için şeytanla anlaşır ve drakulaya dönüşür. Böylece binlerce askerden oluşan Osmanlı ordusunu tek başına dağıtır. Burada Cüney Arkın filmleri aklıma geldi!

Diğer taraftan da kendi içinde çelişmekte, üç gün içinde kan içmeden durup yitip gitmeyi istemektedir. Kader onu diğer insanları da vampir yaptırmaya iter… Ta ki o insanların oğluna göz dikmesine kadar.

Nereden tutsan elinizde kalacak olan bir film: Türkçe konuşmasını bilemeyen Osmanlı paşası ve padişahı! Şeytanla ortaklık yaptıktan sonra pedere çocuğunu teslim eden drakula! Vadi içinden saldırmayı göze alan (Google’dan yapılacak bir araştırma da dahi buna ulaşamazsınız.) ahmak bir Osmanlı ordusu!

Tarihle örtüşen tek gerçek söylem, filmin sonunda dile getirilen Osmanlı’nın hiçbir Avrupa başkentini alamaması sözüdür. İzleyin derim.

Benzer Konular

Derin Kabus – As Above, So Below

Derin Kabus – As Above, So Below

Derin Kabus, Paris’in gizemli yer altı mezarlarında gerilimli anlar yaşatacak 2014 yapımı bir korku filmi....

Ölümcül Oyun – Good People

Ölümcül Oyun – Good People

Ölümcül Oyun, başrollerini James Franco ve Kate Hudson’un paylaştığı düşük seviyeli bir aksiyon – gerilim...

God’s Pocket

God’s Pocket

God’s Pocket, John Slattery’in yönetmenliğini üstlendiği, Christiana Hendricks ve Philip Seymour Hoffman’ın baş rollerini paylaştığı...

Kutu (The Box)

Kutu (The Box)

Kutu, arkadaşımın tavsiyesi üstüne izlediğim 2010 yılında Türkiye’de gösterime girmiş bir film. Çoğunlukla romantik komedilerde...

Alien Abduction

Alien Abduction

Alien Abduction, korku – gerilim tarzı vasat bir film. Geçtiğimiz yıllarda amatör kamera arkasından görüntülenen...

Yorum Yazın
Yukarı