Yerli, yabancı filmler kritikleri…

Iwo Jima Yanıyor – Sands of Iwo Jima

Iwo_jimaIwo Jima Yanıyor, western filmlerinden tanıdığımız John Wayne‘nin başrolünü üstlendiği başarılı bir film. Hem savaş filmleri kategorisinde hem de drama olarak değerlendirilen filmde alışık olduğumuz savaş sahneleri pek yok.

Daha çok insanın ve ilişkilerinin irdelendiği 1949 yılı yapımı filmde son dönemlerin savaş filmlerinde görmeye alıştığımız aksiyon efektleri pek yok. Bu belki de İkinci Dünya Savaşı’ndan çıkmış bir toplumun bu tür filmlere ihtiyacı olmasındandır.

Çavuş John Stryker bir çok çatışmaya katılmış başarılı bir askerdir. Uzun süren savaşın etkisi ve eşinden ayrılmasıyla yaşadığı boşluğu alkolle doldurmaktadır. Birliğe sürekli yeni askerler gelmektedir. Bunlardan biri de çatışmada kaybettiği komutanının oğludur. Komutanın oğlu babasının aksine askerliği sevmeyen tam bir sivil şahsiyete sahiptir. Babasının bu durumdan dolayı kendisini hiç sevmediğine inanmaktadır.

Filmdeki bu iki ana karakter üstünden, dönemin toplumlarındaki savaş karşıtlığı ve uzun süren savaşın bıraktığı psikoloji sorgulanmaktadır. Birçoğumuzun fotoğraflardan anımsadığımız bayrak diken Amerikan askerlerinin kareye girmesiyle ve çavuşun şehit olmasıyla film son bulur.

Iwo Jima, detaylı çatışma sahnelerinin ve görüntü-ses efektlerinin bulunduğu bir savaş filmi değil. 2. Dünya Savaşı dönemini biraz da olsa bize yansıtan güzel bir John Wayne filmi.

Kategori: AKSİYON, DRAM, SAVAŞ

Benzer Konular

Leviathan

Leviathan

Leviathan, Andrey Zvyaginstsev‘in 2014 yılında bol ödül alan bir filmi. Filmin adından da anlaşılacağı gibi...

Vice

Vice

2015 yılının ilk filmlerinden olan Vice, Bruce Willis‘in düşük performanslı filmlerinden. Bilimkurgu-aksiyon türündeki filmde Bruce...

Kış Uykusu

Kış Uykusu

Kış Uykusu, ödüllü film olması bir yana son zamanlarda seyrettiğim en keyifli filmlerden biri. Nuri...

İbni Sina: Hekim – The Physician

İbni Sina: Hekim – The Physician

Tıp dünyasının oluşumunu Rob Cole’un başından geçenler üstünden anlatan 2013 yapımı başarılı bir film. Ben...

Jimmy P – Düş ve Gerçek

Jimmy P – Düş ve Gerçek

Jimmy P, geçmişin yansımalarını insan psikolojisi üsünden anlatan gerçek bir yaşam öyküsü. Film 2013 yılı...

Yorum Yazın
Yukarı