Yerli, yabancı filmler kritikleri…

Jimmy P – Düş ve Gerçek

jimmy-pJimmy P, geçmişin yansımalarını insan psikolojisi üsünden anlatan gerçek bir yaşam öyküsü. Film 2013 yılı yapımı olup oldukça etkili bir dram.

Film ikinci dünya savaşı sonrası sağlık sorunları yaşamaya başlayan bir Amerikan yerlisinin tedavi sürecinde başından geçen olayları konu alıyor. Jimmy Picard savaştan döndüğünden beri baş ağrısı çekmekte arada sırada geçici körlük yaşamaktadır. Eşinden ayrılmış ablasıyla yaşamaktadır. Katı kurallarla çevrili bir çocukluk yaşayan Jimmy sağlık sorunlarını savaş sırasında başından geçen bir kazaya bağlamaktadır. Ablasının girişimiyle Kansas’taki bir askeri hastaneye yatırılır.

Bir dizi testten geçen Jimmy’de ciddi fiziksel bir soruna rastlanmaz. Hastane, Georges Devereux adındaki Fransız antropologdan yardım ister. Fransız doktorun hastaneye gelmesiyle Jimmy’nin geçmişle olan bağları mercek altına alınır.

Seanslar ilerledikçe Jimmy’nin sorunun geçmişle ve ailesiyle bağlantılı olduğu ortaya çıkar. Bu durumu kendisi de kavrar ve üstesinden gelmek için çaba sarf eder.

Uzun süren tedavi sonucu Jimmy geçmişiyle yüzleşmiş olarak ayrılır.

Ağır ilerleyen film, diyaloglara dayalı sahneleri sevenler için oldukça keyifli. İnsan psikolojisinin ne kadar derin ve insan hayatını kökten değiştirdiğini bu yaşam öyküsünde görmek mümkün.

Kategori: DRAM

Benzer Konular

Leviathan

Leviathan

Leviathan, Andrey Zvyaginstsev‘in 2014 yılında bol ödül alan bir filmi. Filmin adından da anlaşılacağı gibi...

Kış Uykusu

Kış Uykusu

Kış Uykusu, ödüllü film olması bir yana son zamanlarda seyrettiğim en keyifli filmlerden biri. Nuri...

Iwo Jima Yanıyor – Sands of Iwo Jima

Iwo Jima Yanıyor – Sands of Iwo Jima

Iwo Jima Yanıyor, western filmlerinden tanıdığımız John Wayne‘nin başrolünü üstlendiği başarılı bir film. Hem savaş...

İbni Sina: Hekim – The Physician

İbni Sina: Hekim – The Physician

Tıp dünyasının oluşumunu Rob Cole’un başından geçenler üstünden anlatan 2013 yapımı başarılı bir film. Ben...

God’s Pocket

God’s Pocket

God’s Pocket, John Slattery’in yönetmenliğini üstlendiği, Christiana Hendricks ve Philip Seymour Hoffman’ın baş rollerini paylaştığı...

Yorum Yazın
Yukarı