Yerli, yabancı filmler kritikleri…

Kış Uykusu

kis_uykusuKış Uykusu, ödüllü film olması bir yana son zamanlarda seyrettiğim en keyifli filmlerden biri. Nuri Bilge Ceylan‘ın son eseri 3 saat 15 dakika sürmesine karşın bitmesini istemeyeceğiniz bir film.

Anton Çehov‘un hikayelerin uyarlamalar içeren filmin başrollerinde Haluk Bilginer, Demet Akbağ, Melisa Sözen, Nejat işler gibi ünlüler yer almakta.

Emekli bir tiyatrocu olan Aydın (Haluk Bilginer) Kapdokya’da babasından kalma bir oteli işletmekte ve yerel bir gazeteye de köşe yazıları yazmaktadır.  Aynı zamanda eşinden boşanmış kız kardeşi de yanındadır. Aydın eşiyle sorunlar yaşarken kiracılarıyla da çatışma halindedir. Kısa süre içinde kız kardeşiyle de çatışmaya giren Aydın İstanbul’a dönme kararı alır.

Anton Çehov’un sınıflar arası farklara dayalı hikayelerindeki aydın çözümlemelerinin benzerini Aydınla kız kardeşi arasındaki diyalogta görüyoruz. Sonrasında alt sınıfa duyulan merhamete Aydın’ın eşiyle (Melisa Sözen)  kiracısı (Nejat İşler) arasındaki diyalogta şahit oluyoruz.

Nuri Bilge, Anton Çehov’un sınıf davranışlarını merkeze koyduğu eserlerini  muhteşem şekilde harmanlayıp yerelleştirmiş.

Kategori: DRAM, YERLİ FİLM

Benzer Konular

Leviathan

Leviathan

Leviathan, Andrey Zvyaginstsev‘in 2014 yılında bol ödül alan bir filmi. Filmin adından da anlaşılacağı gibi...

Iwo Jima Yanıyor – Sands of Iwo Jima

Iwo Jima Yanıyor – Sands of Iwo Jima

Iwo Jima Yanıyor, western filmlerinden tanıdığımız John Wayne‘nin başrolünü üstlendiği başarılı bir film. Hem savaş...

İbni Sina: Hekim – The Physician

İbni Sina: Hekim – The Physician

Tıp dünyasının oluşumunu Rob Cole’un başından geçenler üstünden anlatan 2013 yapımı başarılı bir film. Ben...

Jimmy P – Düş ve Gerçek

Jimmy P – Düş ve Gerçek

Jimmy P, geçmişin yansımalarını insan psikolojisi üsünden anlatan gerçek bir yaşam öyküsü. Film 2013 yılı...

God’s Pocket

God’s Pocket

God’s Pocket, John Slattery’in yönetmenliğini üstlendiği, Christiana Hendricks ve Philip Seymour Hoffman’ın baş rollerini paylaştığı...

Yorum Yazın
Yukarı