Yerli, yabancı filmler kritikleri…

Leviathan

leviathanLeviathan, Andrey Zvyaginstsev‘in 2014 yılında bol ödül alan bir filmi. Filmin adından da anlaşılacağı gibi film siyasi yozlaşmayı hedef almaktadır. Andrey Zvyaginstsev’de bu yozlaşmayı net bir şekilde peyaz perdeye taşımış gibi görünmekte.

Nikolay eşi ve oğluyla Rusya’da deniz kenarındaki evinde sakin bir hayat yaşamaktadır. Dedelerinden kalan arazisi, Rusya’nın yeni döneminde bir takım insanların ağzını sulandırmıştır. Bürokratları da avucunun içinde bulunduran belediye başkanının yasaları da kullanarak araziyi Nikolay’ın elinden almasıyla sıkıntılar başlar.

Nikolay arkadaşı olan Moskovalı avukat Dmitriy’den yardım istemiş fakat Dmitriy’in desteğine rağmen arazi elinden gitmiştir. Arazi, kamu yararına, ki burada din ve kilise ön planda tutularak kamunun eline geçmiştir. Başka hesaplar içinde olan belediye başkanı, polis de dahil tüm kuvvetleri Nikolay’a karşı kullanır.

Aile içi sıkıntıların ve Nikolay’ın eşi Lilya’nın intiharı ile ipler kopar. Oyuna getirilen Nikolay karısını öldürmekten tutuklanır ve 15 yıl hapis cezasına çarptırılır. Artık tüm pürüzler ortadan kaldırılmıştır. Araziye göz boyamak için bir kilise kondurulmuş, belediye başkanının önü açılmıştır.

Cannes’da da ödül alan film şimdi kategorisinde akademi ödüllerine için de aday. Diğer adayları bilemiyorum fakat Oscar’lık bir film mi bilemiyorum!

Pekiyi Leviathan nedir?

Leviathan; Tevrat ve İncil’de kötülüğü temsil eden bir su canavarının adı olarak geçmeksinin yanı sıra Thomas Hobbes‘un ünlü “Leviathan” adlı eserinde mutlak güç ve yetkilere sahip egemen bir devleti ifade etmek üzere kullanılmıştır. (İlgilenenler detaylı incelesin)

Filmde de bu mutlak egemen yoz devleti çok açık görmekteyiz. Malesef Zvyaginstsev çözümü kıyıdan köşeden bile gösterme çabasını göstermemiştir. Yani yine egemenlerin istediğini yapmıştır: “Sorunu gizlemek için bağıra bağıra söyle!”

Kategori: DRAM

Benzer Konular

Kış Uykusu

Kış Uykusu

Kış Uykusu, ödüllü film olması bir yana son zamanlarda seyrettiğim en keyifli filmlerden biri. Nuri...

Iwo Jima Yanıyor – Sands of Iwo Jima

Iwo Jima Yanıyor – Sands of Iwo Jima

Iwo Jima Yanıyor, western filmlerinden tanıdığımız John Wayne‘nin başrolünü üstlendiği başarılı bir film. Hem savaş...

İbni Sina: Hekim – The Physician

İbni Sina: Hekim – The Physician

Tıp dünyasının oluşumunu Rob Cole’un başından geçenler üstünden anlatan 2013 yapımı başarılı bir film. Ben...

Jimmy P – Düş ve Gerçek

Jimmy P – Düş ve Gerçek

Jimmy P, geçmişin yansımalarını insan psikolojisi üsünden anlatan gerçek bir yaşam öyküsü. Film 2013 yılı...

God’s Pocket

God’s Pocket

God’s Pocket, John Slattery’in yönetmenliğini üstlendiği, Christiana Hendricks ve Philip Seymour Hoffman’ın baş rollerini paylaştığı...

Yorum Yazın
Yukarı