Yerli, yabancı filmler kritikleri…

Lucy

lucyLuc Besson’dan muhteşem bir film: Lucy. Daha filmin giriş sahnelerinde Luc Besson’un görüntü dilini nasıl ustalıkla kullandığına şahit olacaksınız.

Film, Scarlett Johansson’un Tayvan’da uyuşturucu kaçakçılarıyla başının derde girmesiyle başlıyor. Kaçakçılığı yapılan madde sıradan bir uyuşturucu değil. CPH4 denilen, ceninin anne karnında anneden aldığı maddenin sentetik hali. Bu madde, çocuğun oluşma esnasında genetik bilgilerin aktarılması, hücre yenileme v.s. bilgilerin çocuğun vücüdunda oluşmasını sağlayan bir madde olarak tanımlanıyor. Aslında Lucy’deki ani değişimi bağlayabileceğimiz nokta bu madde hakkındaki bilgi.

Lucy, (Scarlett Johansson) kaçakçılar tarafından bir taşıyıcı olarak kullanılmak isteniyor. Kendisiyle birlikte birkaç kişinin de karın boşluğuna bu maddeyle dolu paketler yerleştiriliyor. Aktarımdan önce Lucy’nin dayak yemesi / tekmelenmesi sonucu bu poşet patlayıp CPH4 kanına yüksek oranda karışıyor.

Beyin kapasitesi hücrelerin yenilenme hızıyla giderek gelişiyor. Özellikle bu noktada Morgan Freeman’ın profesör olarak yaptığı açıklamalara dikkat etmek gerekiyor. Morgan Freeman, beynini yüksek oranda kullanan canlıların, yunus balığı örneğinde olduğu gibi, doğa ile iletişime geçmesi üzerine bilimsel açıklamalarda bulunuyor.

Giderek beyninin % 100’ünü kullanmaya başlayan Lucy, doğa ve madde ile iletişime geçip insan üstü bir canlıya dönüşüyor.

Luc Besson sadece anlatım diliyle değil aynı zamanda filmi bilimsel bir zeminde yürütmesiyle de takdir edilmeli diye düşünüyorum.

Benzer Konular

Yıldızlararası – Interstellar

Yıldızlararası – Interstellar

Yıldızlararsı, 2014 yılının çok konuşulan ve bilim dünyasının teorilerini perdeye taşıyan bir bilimkurgu filmi. Yönetmenliğini...

Vice

Vice

2015 yılının ilk filmlerinden olan Vice, Bruce Willis‘in düşük performanslı filmlerinden. Bilimkurgu-aksiyon türündeki filmde Bruce...

Iwo Jima Yanıyor – Sands of Iwo Jima

Iwo Jima Yanıyor – Sands of Iwo Jima

Iwo Jima Yanıyor, western filmlerinden tanıdığımız John Wayne‘nin başrolünü üstlendiği başarılı bir film. Hem savaş...

Suç Şehri – Zulu

Suç Şehri – Zulu

Orijinal adı adıyla Zulu, Güney Afrika’daki suç şebekelerini konu alan bir polisiye – aksiyon filmi....

Ölümcül Oyun – Good People

Ölümcül Oyun – Good People

Ölümcül Oyun, başrollerini James Franco ve Kate Hudson’un paylaştığı düşük seviyeli bir aksiyon – gerilim...

Yazıya Yapılan Yorumlar

  1. dilek diyor ki:

    Takdir ettim… :)

Yorum Yazın
Yukarı