Yerli, yabancı filmler kritikleri…

Robocop

robocop posterRobocop’un son versiyonunu bir kez daha izlemek istedim…
Bazı fantastik bilimkurgulardaki gibi olayın tam ortasından başlamaması dikkatimi çekmişti. Yani hikayeyi baştan ele alması bilimkurgulardaki bir takım soru işaretleri yaratan noktaları ortadan kaldırıyor. En baştaki silah sanayi ve iç pazarı ele geçirememe hikayesi çok yapay geldi. “Ne yapalımda ABD politikalarına sevimli görünelim” kaygısı buram buram kokuyor. Robotların Tahran’da arama yaptığı sahne her halde İranlıları biraz tedirgin etmek için kurgulanmış. Ülkeni başka bir ülke istila etmişse elin kolun bağlı oturacak değilsin herhalde! Mücahitler en iyi bildikleri metotlarla karşı koyuyorlar… Amerikan seyircisi bu giriş sahnesinde eminim dörtköşe olmuştur.

 

Sanayi devriminin başladığı Detroit’in onca klişe şehir arasında seçilmesi manidar… Filmde günümüzdeki insansı robot çalışmalarına sürekli gönderme yapılmakta. Yakın bir gelecekte görebileceğimiz teknolojik değişiklikleri görmek mümkün.

 

Diğer taraftan film başından sonuna kadar Amerikan propagadası göze sokula sokula yapılıyor. Bu tür filmlerde propagandaya alışık olduğumuz için herşey sonuna kadar sineye çekilebilir. Fakat filmin sonundaki showmanin söyledikleri “umurumuzda değilsiniz” diye izleyiciye yükleniyor. “Bize ülke dışında operasyon yaptığımız için emperyalist diyorlar… Bıdı bıdı (çok konuşmayın) yapmayın” diyor adam.

 

Bu tarz teknoloji / bilimkurgu sevenlere iyi seyirler…

 

Not: Sinema ve edebiyat sayfalarındaki yazılarım, sıradan izleyicinin / okurun görüşleri niteliğindedir. Takipçilerin bu sayfalardaki yazıları bir eleştirmenin fikirleri olarak değerlendirilmemesini rica ederim.
Kategori: SİNEMA
Etiketler:

Benzer Konular

Tokarev

Tokarev

Nicolas Cage’in 2014 yapımı vasat bir aksiyon filmi…   Filmi seyrettikten sonra belki de tek...

Kahraman Şerif – High Noon

Kahraman Şerif – High Noon

Western film deyince bir çok sinema sever biraz düşünür, dudak büker! Ben western deyince beş...

Motel-The Bag Man

Motel-The Bag Man

Türkçe’ye Motel olarak çevrilen filmin orijinal adı The Bag Man…   Film sırf bir motelde...

Sinyal

Sinyal

Gerilm-bilimkurgu tarzındaki film üniversite öğrencilerinin bir bilgisayar korsanı sanal dünyada takibi ve sonunda başlarına gelen...

Hazine Avcıları

Hazine Avcıları

Başrolde etkin olmasından da anlaşılacağı gibi George Clooney’in yönetmenliğini yaptığı bir film. Birçok ünlü oyuncunun...

Yorum Yazın
Yukarı