Yerli, yabancı filmler kritikleri…

Yıldızlararası – Interstellar

yildizlararas-interstellarYıldızlararsı, 2014 yılının çok konuşulan ve bilim dünyasının teorilerini perdeye taşıyan bir bilimkurgu filmi. Yönetmenliğini yaptığı filmde Christopher Nolan, fizik dünyasının teorilerini görselliğe dönüştürüyor.

Filmde kesin bir tarih ya da dönem açıkça belirtilip izleyici bilimkurguya hazırlanmıyor. Aksine girişteki belgesel anlatım tarzı filme gerçeklik katıyor. Uzay-zaman kavramlarının irdelendiği filmi izlerken zaman değişimini bilimsel teoriler ışığında değerlendirmek gerekiyor.

Dünyanın savaşlar sonucu kıtlıkla mücadele ettiği dönemde bilimsel ve teknik becerisi yüksek Cooper çiftçilik yapmaktadır. İnsanlar bilim ve teknolojiye değil artık var olabilmek için gıda üretimi gerçekleştirmek zorundadır. Dönemin en önemli gıdası mısır Cooper gibi bilimle içli dışlı birisini de zorunlu olarak çiftçiliğe itmiştir.

Kendisi gibi küçük kızı Murph’de bilim ve teknolojiye meraklıdır. Murph’ün odasındaki garip olaylar Cooper’ı NASA‘ya yönlendirmiştir. Eskiden çalıştığı kadroyla karşılaşan Cooper kendisini NASA’nın bir projesi içinde bulur.

NASA yıllar önce birkaç bilim adamını yeni dünyalar bulmak için uzayın derinliklerine göndermiş ve birkaçından haber almaktadırlar. Ekiple birlikte Cooper uzyada bir solucan deliğinden başka evrene geçerek gelen sinyalleri değerlendirecek, olumlu sonucu aldıkları dünyaları incleyip geri döneceklerdir.

Uzayın derinliklerinde durum değişir. Olumsuzluklar sonucu ekibin bir bölümü kaybolurken hiçbir olumlu sinyalin gerçekte olumlu olmadığı yani keşfedilen dünyaların insanın yaşamı için olumlu şartlar barındırmadığı ortaya çıkar.

Geriye dönüş için yeterli olanağa sahip olmayan Cooper ve profesörün kızı uzayda yollarını ayırır. Cooper bir karadelik aracılığı ile savrularak yakıt harcamadan kısa yoldan dünyaya yönlemeye çalışırken kendi geçmişiyle yani Murph’ün geleceği ile bağ kurar. Kendi geleceğinde elde edilen fizik bilgilerini Murph’e ileterek dünyada yapay yaşam ortamlarının kurulmasına yardımcı olur.

Özellikle kafa karışıklığına neden olan zaman-mekan sahnelerini daha iyi anlamak için filmi izlemden önce en azından popüler düzeyde kara delikler ve uzay-zaman üstüne birkaç yazı okumakta fayda var. Aksi takdirde sıradan bir bilimkurgu hikayesi izlemiş ve soru işaretleriyle koltuktan kalkmış oluruz.

Kategori: BİLİMKURGU

Benzer Konular

Vice

Vice

2015 yılının ilk filmlerinden olan Vice, Bruce Willis‘in düşük performanslı filmlerinden. Bilimkurgu-aksiyon türündeki filmde Bruce...

Lucy

Lucy

Luc Besson’dan muhteşem bir film: Lucy. Daha filmin giriş sahnelerinde Luc Besson’un görüntü dilini nasıl...

Kutu (The Box)

Kutu (The Box)

Kutu, arkadaşımın tavsiyesi üstüne izlediğim 2010 yılında Türkiye’de gösterime girmiş bir film. Çoğunlukla romantik komedilerde...

Alien Abduction

Alien Abduction

Alien Abduction, korku – gerilim tarzı vasat bir film. Geçtiğimiz yıllarda amatör kamera arkasından görüntülenen...

Maymunlar Cehennemi: Şafak Vakti

Maymunlar Cehennemi: Şafak Vakti

Maymunlar Cehennemi: Şafak Vakti bilimkurgu-aksiyon tadında izlediğim keyifli bir film. Görsel efektleriyle işte Hollywood’un gücü...

Yorum Yazın
Yukarı